­
10 05, 2016

Vonios įrengimas rytietišku stiliumi

Vonios įrengimas rytietišku stiliumi

Jau minėjau, kad mėgstu keliauti, o grįžęs į gimtuosius namus, noriu jausti aplankytų šalių aidą. Štai kodėl pakankamai dažnai užsiimu namų interjero pertvarka. Mane visada žavėjo Rytų kultūra. Gal dėl to mano kelionių maršrutai dažniausiai nusidriekia šia pasaulio kryptimi ir būtent Rytų dvasią stengiuosi perteikti, kai keičiu namų interjerą. Atrodytų, tai turėtų greitai atsibosti, bet kiekviena Rytų šalis, kurioje teko lankytis, turi skirtingas dizaino tendencijas, štai kodėl man gimsta vis naujų idėjų.

Taip ir maga šia aistra pasidalinti su Jumis, ištikimaisiais mano svetainės skaitytojais. Tikiuosi, kad ir tiems, kurie joje lankosi pirmą kartą, bus įdomu. Jau dalinausi idėjomis, kurias pritaikiau savo interjere, kurdamas Vietnamo stiliaus dizainą. Šiame straipsnyje noriu būti konkretesnis ir kalbėti ne tik apie namų interjerą apskritai, bet konkrečiai – apie vonios remontą, nes tai patalpa, kuri išskirtinai tarnauja mūsų poilsiui, kurioje sutinkame ir palydime kiekvieną dieną.

Vonios įrengimas Rytų stiliumi, kaip pasirodė pradėjus darbus, nebuvo tokia jau lengva užduotis. Užbėgdamas už akių pasakojimo gijai, galiu pasakyti, kad bene sunkiausia dalimi man tapo sienų ir grindų apipavidalinimas, nes norėjau jį atlikti, pasitelkdamas Rytams būdingą mozaikos techniką. Tad teko nemažai pavargti, kol radau tinkamas plyteles ir jas taisyklingai išklojau.

Lašelis istorijos

Higienos procedūroms Rytų šalyse nuo senų laikų skiriamas didelis dėmesys. Tai lėmė specifinį požiūrį į vonios kambario apipavidalinimą. Kadangi prausimasis, higiena ir santechnika Rytuose tapo masiniu reiškiniu anksčiau, nei didžiojoje Europos dalyje, ir tradicijos, susijusios su švarinimosi ritualais, – kur kas senesnės, dažnai siekiančios karalių ir imperatorių laikus. Štai kodėl rytietiškas vonios dizainas dažnai išsiskiria prabanga, tviska aukso spalvomis ir stebina margomis, preciziškomis mozaikomis.

Pagrindinės tendencijos

Pagrindinės tendencijos, kuriomis išsiskiria vonios įrengimas Rytų stiliumi:

 • Sodrus spalvų spektras, kuriame dominuoja ramūs atspalviai, paįvairinti vienu kitu ryškesniu ar aukso spalvos elementu;
 • Natūralių ir ekologiškų gamtinės kilmės medžiagų naudojimas;
 • Medinių, puoštų raižiniais, dekoro elementų naudojimas;
 • Baldų puošyba brangiaisiais akmenimis;
 • Aštrių ir aptakių formų interjero elementų darna;
 • Sienų apipavidalinime naudojamas didelis etninių ornamentų kiekis;
 • Mozaikinės keraminės plytelės;
 • Siuvinėtos tekstilės gausa.

Sienų ir grindų apipavidalinimas

Tam, kad sukurčiau vonioje rytietišką atmosferą, turėjau apgalvoti net mažiausias detales, o pradėjau – nuo sienų ir grindų apipavidalinimo. Jau minėjau, kad tai man kainavo nemažai pastangų. Rinkausi pastelinių spalvų plyteles, paįvairintas auksine ornamentų spalva. Tokiu būdu norėjau suteikti voniai Rytams būdingą subtilios prabangos atmosferą.

Baldai

Kai rinkausi baldus vonios kambario įrengimui, susidūriau su įdomiu reiškiniu – jie pasirodė nepanašūs į jokio kito dizaino baldus. Tai mane nudžiugino, nes galėjau suteikti savo voniai išskirtinumo, bet, kartu, iškilo šiokių tokių nepatogumų, nes nebuvo lengva rasti atitinkamo stiliaus baldų. Jų rasi anaiptol ne kiekvienoje baldų parduotuvėje. Tad kai ką teko gamintis pagal užsakymą.

Arkos

Kai, besidomėdamas rytietišku vonios apipavidalinimu, sužinojau, kad jame vyrauja pasagos formos arkos, kuriomis įrėminamos durys ar langai, ėmiau sukti galvą, kaip išgauti šią formą, nes tiek durys, tiek vonios langas mano namuose buvo stačiakampio formos. Sprendimą radau gana greitai – panaudojau gipso kartoną ir vandeniui atsparius dažus. Specialiojoje literatūroje šis būdas įvardijamas kaip lengviausias arkoms vidaus patalpose sukurti.

Jeigu Jums patinka arkos ir norite jas pritaikyti ne tik durims ar langams arba nenorite užsiimti kiek sudėtingu tokių arkų formavimu, galite jas pritaikyti kitaip – įrėmindami sieninius šviestuvus. Vakarais tokio interjero sprendimo kuriama prieblanda nuteiks raminančiai, atliekant vandens procedūras prieš miegą. Tai atitinka Rytų filosofiją, kurioje pagrindinį vaidmenį vaidina harmonija, neskubinama laiko.

Aksesuarai

Užbaigti vonios interjero įrengimą galima aksesuarais ir maloniomis smulkmenomis, keliančiomis asociacijas su Rytų kultūra. Egzotiškos vazos, įmantrūs ąsočiai su siaurais ir ilgais kakleliais, įvairūs bambukiniai elementai – tai detalės į kurias žvalgiausi, ruošdamasis vonios remontui ir kai kas iš tiesų krito į akį, ir papuošė mano vonios kambarį. Pasižvalgykite ir Jūs!

Ir dar keletas pastebėjimų pabaigai…

Paslaptingumas ir nekasdieniškumas – štai kas patraukia daugelio, nusprendusiųjų papuošti savo namus rytietiškais elementais, dėmesį. Na, bent jau mano akį šios savybės pakerėjo… Kiekvienas elementas tokiame interjere atrodo tarsi meno kūrinys, o jų vienuma sudaro prabangos, ramybės ir harmonijos įspūdį. O jau minėti aksesuarai gali suvaidinti pagrindinį vaidmenį, įrenginėjant vonią pagal Rytų tradicijas, jei nėra galimybės sukurti atitinkamo interjero nuo A iki Z. Tikiuosi, kad mano patirtis Jums pravers ir panaudosite ją atnaujindami savo vonios kambarį.

21 04, 2016

Namų remontas naudojant tautinius motyvus

Namų remontas naudojant tautinius motyvus

Norite atnaujinti savo namų interjerą, atlikti remontą, bet nežinote, kokiu stiliumi dekoruoti kambarius? Šį kartą noriu pasidalinti savo patirtimi, remontuojant savo namus. Kadangi man tenka daug keliauti, nusprendžiau remontuodamas savo namus pritaikyti keletą tautinių motyvų, kurie man primintų gerus įspūdžius iš aplankytų šalių ir įneštu įvairiapusiškumo į mano būsto interjerą.

Bendri patarimai, besiruošiantiems remontui

Tačiau iš pradžių noriu pateikti keletą bendrų patarimų, kurie pravers kiekvienam, suplanavusiam buto ar namo remontą:

 • Pasiruoškite keletą brėžinių, kuriuose žymėsitės sumanymus;
 • Domėkitės namų dizaino srityje besispecializuojančių interneto svetainių ir žurnalų teikiama informacija – juose galima lengvai atrasti vieną kitą idėją, kuri tiks būtent Jums. Taip pat svarbu, sklaidant tokius leidinius, atkreipti dėmesį ne tik į dizaino, bet ir į buitinius patarimus, kaip taisyklingai atlikti remontą: kaip taisyklingai klijuoti apmušalus, plyteles, kaip tvirtinti grindjuostes ir pan.;
 • Jeigu planuojate didesnius, sudėtingesnius darbus, neskubėkite ir pataupykite pinigus, kad galėtumėte nusamdyti profesionalius statybininkus;
 • Išsiaiškinkite iš anksto, ar Jūsų statybos nereikalauja specialių leidimų (jų man prireikė, kai norėjau prie namo pristatyti priestatą);
 • Jei Jūsų remontas nereikalaus pašalinių rankų ir viską apsiimsite daryti patys, nepamirškite, kad prieš pradedant darbus svarbu iš anksto nusistatyti apytikrį remonto biudžetą. Susisiekite su visų reikalingų medžiagų tiekėjais. Stenkitės netgi tos pačios prekės kainą pasitikrinti keliose statybinių prekių parduotuvėse, tada nereikės nusivilti už kurio laiko jau nusipirktą prekę pamačius pigiau.

Tautinio interjero aspektai

Išvardinau, mano akimis žiūrint, svarbiausias detales, į kurias reikia atkreipti dėmesį prieš pradedant būsto remontą, o dabar norėčiau grįžti prie tautinių motyvų. Žinoma, prieš diegdami dizaino sprendimus, turite kritiškai apžvelgti namus ir nuspręsti, kokius trūkumus norėtumėte ištaisyti. Aš visų pirma griebiausi sienų ir lubų, nes jos buvo seniai dažytos, o apmušalai kai kur nudriskę. Ištaisęs šias problemas, nukreipiau žvilgsnį į interjerą. Kaip jau sakiau – mėgstu keliauti ir manyje gyveno stiprus noras įspūdžius iš kelionių užfiksuoti ne vien nuotraukose. Norėjosi, kad skirtingos namų erdvės primintų įvairias šalis, kuriose teko pabuvoti.

Visų pirma, supratau, kad vien mano prisiminimų, apie vieną ar kitą aplankytą šalį neužteks, todėl apsiginklavau tautos paveldui skirtais leidiniais ir ėmiau plačiau domėtis man įspūdį palikusių valstybių interjero detalėmis. Jau rašiau apie Vietnamo stiliaus interjerą, apie tai skaitykite čia.

Tačiau dabar norėčiau pakalbėti bendrai apie tautinį interjerą ir jo taikymą, remontuojant namus. Kiekviena šalis turi savitą buities puošybos braižą, tačiau esama ir panašumų: drožinių elementai, tapyba, paremta natūralistiniais elementais, pvz., spintos, puoštos raižiniais ar gėlytėmis ir paukščiukais. Panaudoję vieną tokių elementų, remontuodami namus, iš karto pajausite, kad namai nušvito savitu stiliumi.

Po kelionės į tolimuosius Rytus, buvau sužavėtas šių šalių tapybos tradicija, todėl paprašiau pažįstamos dailininkės ant svetainės sienos, virš židinio nutapyti kalnų vaizdinį. Rytuose tikima, kad šio gamtos objekto atvaizdas būsto šiaurinėje pusėje neša sėkmę karjeroje, tik svarbu, kad paveiksle būtų kuo mažiau pilkos spalvos. Žinoma, nebūtina samdyti profesionalo panašiai idėjai įgyvendinti – jei turite nors mažiausių dailės gebėjimų, tokį sprendimą laisvai įgyvendinsite savo rankomis. Tereikės apsiginkluoti tinkamais dažais ir teptukais.

O mėgstantiems ryškesnes spalvas, patariu atkreipti dėmesį į Meksikos interjerą. Jame vyrauja spalvoti moliniai indai, ryškios lovatiesės. Kartais gali užtekti vos vieno kito tokio elemento ir Jūsų namai sužydės naujomis spalvomis.

Kodėl žmonės vis dažniau renkasi tautinius įvairių šalių elementus savo namų interjere? O gi todėl, kad tai – per šimtmečius patikrintos ir pasitvirtinusios puošybą bei praktiškumą sujungiančios architektūros išraiškos.

Nepamirškime savo šaknų

Tačiau aš per daug nukrypau į tolimus vandenis. Čia, Lietuvoje, mes taip pat turime unikalias ir ilgaamžes interjero puošybos tradicijas. Užtenka paminėti nertas staltiesėles, stalo takelius, medines, pasaulio medžiais puoštas kraičio skryneles ar ant stogų tvirtinamas vėtrunges. Juk visa tai glūdi mūsų kultūrinėje sąmonėje ir atspindi nesenstančias visatos taisykles (pasaulio medis, puošybai naudojami baltų ženklai). Ar pastebėjote, kokiu jaukumu spinduliuoja mūsų senelių namai? Nereikia toli keliauti, kad pasisemtumėte įkvėpimo namų puošybai – užtenka dar kartą užsukti pas močiutę į kaimą ar apsilankyti Rumšiškėse. Tiek vienur, tiek kitur rasite galybę idėjų interjero atnaujinimui.

Beje, pasirinkę tautinį namų apipavidalinimo stilių, negludinkite paviršių iki blizgesio: žaviai ir autentiškai atrodys grublėti sienų paviršiai, vieną kitą sieną galite dekoruoti senomis raudonomis plytelėmis. Svarbu ir neperlenkti lazdos, renkantis spalvinę gamą – futuristiniai metalo ir aukso atspalviai tokiame interjere netiks. Rinkitės tokias spalvas, kokias mūsų senoliai pasigamindavo patys. Aš itin rekomenduoju natūralias spalvas ne tik autentikos mėgėjams, bet ir tiems, kurie seka mada: pastaruoju metu tokia spalvinė gama vis labiau populiarėja.

Taigi aš jau išbandžiau ne vieną tautinį sprendimą. Tačiau stengiausi, kad egzotiškos detalės derėtų su natūralistinėmis, artimesnėmis lietuvio širdžiai. Taip mano namuose atsirado ir daug medinių detalių bei nertų staltiesėlių, ir autentiška iš mano senelių namų atsivežta prosenelės kraičio skrynia, kuri itin traukia dažnai į mano namus užsukančių kitataučių draugų akis. Visur gerai, bet namuose geriausia! Nepamirškime to remontuodami būstą.

21 03, 2016

Šiltos lauko durys ir egzotiškas eksterjero sprendimas. Kaip tai suderinti?

šiltos lauko durys

Aš visada troškau, kad mano namuose derėtų praktiškumas ir unikalūs interjero sprendimai. Mano aplankytos egzotiškos šalys ir kelionės po jas įkvėpė pasukti galvą, kaip gi mūsų gana šaltam klimatui pritaikyti šiltas lauko duris, kurios būtų ne tik funkcionalios, bet ir primintų egzotiškas šalis, po kurias teko keliauti. Taip mano galvoje gimė rytietiško stiliaus lauko durų idėja.

Gal ir Jus vilioja šis mano sprendimas, bet norite ne tik egzotikos, bet ir šilumos namuose? Šiuo atveju siūlau susimąstyti apie mums visiems įprastų lauko durų keitimą kiek kitokiomis, bet vis vien sandariomis ir nepraleidžiančiomis šalčio į namus, rytietiško stiliaus durimis.

Patariu tokių durų pasižvalgyti ne tik Lietuvos įmonėse, užsiimančiose jų gamyba (nors, be abejo, pagal užsakymą šiais laikais galima pasigaminti labai įvairių dalykų), bet ir užsienio sendaikčių turguose. Tai labai paprasta – jei tik turite svajonę įsigyti šiltas lauko duris, kurios alsuotų tolimųjų kraštų dvasia, susiruošę į kelionę, nepamirškite šio savo noro ir, kaip jau minėjau, aplankykite vieną kitą sendaikčių turgų, o, jeigu leidžia piniginė, – ir vietinius meistrus, užsiimančius durų gamyba ar antikvariatus.

Taigi kelionės neturi būti vien gulėjimas prie baseino. Išvykos į svečias šalis gali tapti nuotykiu, ieškant originalių interjero ar eksterjero detalių. Straipsnio pradžioje pasiūliau man kilusią idėją, susijusią su durimis ir kelionėmis, grįžus iš kurių, galima parsivežti ir šį itin svarbų namų elementą, o dabar plačiau papasakosiu apie tai. Tiksliau tariant, kviečiu pasidomėti durimis, kurios sušildo ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme, nes įneša į namus egzotiškų prieskonių.

Patariu, prieš apsprendžiant būsimąjį dizaino projektą, į kurį, be abejo, bus įtrauktos šiltos lauko durys, pagalvoti apie medžiagų suderinamumą, bei durų ir likusio interjero sintezę. Kelionių dvasia persmelktos šiltos lauko durys gali būti orientalistinio arba, kitaip tariant, Rytų stiliaus. Jis niekada nepaves, nes, kaip ir antikvaras, yra populiarus metai iš metų ir besikeičiančios mados mažai teveikia šio stiliaus elementus.

Taigi kokios tos, kelionių dvasia įkvėptos durys? Jos yra puoštos raižiniais, kartais paįvairintos tradiciniais rytietiškais piešiniais, kurie taip pat išraižomi medyje. Be to, visos detalės pagamintos iš gamtoje randamų medžiagų, dažniausiai – rankomis, nesinaudojant technikos pagalba. Žinoma, tai taikytina tik originalioms, pas užsienio meistrus ar antikvariatuose įsigytoms durims. Jos pasižymi puikia termoizoliacija: žiemą nepraleidžia šalčio, o vasarą – karščio.  Be savo tiesioginės funkcijos, šiltos lauko durys, kurias galite įsigyti keliaudami, dar ir suteikia namams nepakartojamą estetinį atspalvį, juk jos iš tiesų yra meno kūriniai, sukurti šiltųjų kraštų meistrų. Pateiksiu Jums keletą variantų, kaip galima tokias duris priderinti prie Jūsų namų aplinkos dizaino.

Kaip jau rašiau anksčiau, patariu rinktis rytietiško stiliaus duris, nes jos yra funkcionalios ir išsiskiria estetiškumu bei mums giminingomis spalvomis. Rytų interjeras ir eksterjeras (kuris mums šiuo atveju aktualesnis, nes kalbame apie šiltas lauko duris) išsiskiria tų pačių elementų panaudojimo įvairove. Tai jau minėti raižiniai ir piešiniai ant durų, o taip pat tradicinės Rytų kraštams spalvos: išraiškinga geltona, šilta ir lengva ruda, sodri raudona spalva.

Kai jau grįšite iš kelionių po svečias šalis ir, tikiuosi, besididžiuodami savo sėkmingomis paieškomis, įtaisysite namuose šiltas rytietiško stiliaus lauko duris, nepamirškite prie atnaujinto namų eksterjero priderinti ir vidinį patalpų dizainą: kambariams puošti panaudokite širmas, pintus krėslus ir rytietiškus baldus ir turėsite visomis prasmėmis šiltus ir jaukius namus.

17 03, 2016

Vietnamo stiliaus interjeras – atverkime duris Rytams

namu interjieras

Aleiskit, jog senai nerašiau, tiesiog per remontus namuose buvo sunku surasti laiko prisėsti. Todėl, šį kartą norėčiau būtent apie tai ir pakalbėti – namų remontą ir interjerą.

Galbūt planuojate atnaujinti namus ir trokštate juos užpildyti Tolimųjų Rytų dvasia, tačiau nenorite per daug atitrūkti nuo mums taip įprasto vakarietiško komforto? Tada kviečiu atverti duris Vietnamo stiliaus horizontams. Kodėl Vietnamo? Todėl, kad būtent šios šalies namų puošyboje susipina užburianti Rytų kultūra ir mums tokiu svarbiu komforto pojūčiu pasižyminti Vakarų dizaino mokykla. Grįžęs iš kelionės po Vietnamą, buvau sužavėtas šiuo deriniu. Galbūt tai ir pastūmėjo mane susidomėti tolimosios šalies interjeru ir eksterjeru, kurie, be jau minėtų savybių, pasižymi egzotika ir ekologiškumu.

Sugrįžęs į ūkanotąją Lietuvą labai ilgėjausi egzotiškų spalvų, troškau, kad kelionę į tolimąją šalį primintų kiekvienas namų kampelis. Tad pradėjau nuo kosmetinio remonto. Siūlau ir Jums pamėginti. Visų pirma, perdažiau sienas ir grindis tradicinėmis vietnamietiškomis spalvomis. Jos švelnios ir iš pirmo žvilgsnio visai ne egzotiškos, tačiau jų derinys suteikia namams šilumos ir jaukumo įspūdį, būtent tokiomis spalvomis perdažytos namų sienos pasakoja istorijas apie nesibaigiančią pusiaujo vasarą.

Taigi kokios tai spalvos? Visų pirma, balta, juoda, visi rudos ir bordo spalvos atspalviai, ir kiek ryškesnės ir egzotiškesnės: neryškiai geltona, oranžinė, žalia ir raudona. Drąsiai eksperimentuokite šiomis spalvomis. Ne tik dažydami sienas, duris, ar grindis, bet ir įvesdami vieną kitą tradicinių Vietnamo spalvų interjero detalę: raudonas pagalvėles, žalią lovos užtiesalą arba baltos keramikos vietinių meistrų statulėlę, nes tokie meno kūriniai visada suteikia interjerui autentikos ir įpučia tolimųjų kraštų dvasią į mūsų namų aplinką.

Verta pagalvoti ir apie Vietnamo stiliaus duris. Tradicinės vietnamietiškos durys dažniausiai gaminamos iš raudonmedžio, gausiai puoštos raižiniais, su savotiškais langeliais, kurių vaizdą laužia jau minėti medžio raižiniai. Durys Vietnamo stiliumi – dažniausiai slankiojančios arba specialiai pagamintos taip, kad darinėtųsi per savo plokštumos vidurį į abi puses. Dėl šių išvardintų specifikacijų Vietnamo stiliaus durys mūsų platumų sąlygomis labiau tinka vidaus patalpoms. Patikėkite, tokiomis durimis atitverta svetainė ar miegamasis atrodys iš tiesų egzotiškai.

O dabar noriu Jums papasakoti apie tradicines Vietnamo statybines ir namų puošybos medžiagas. Nusprendę savo namų duris atverti egzotiškajam Vietnamui, turėtumėte naudoti kuo daugiau natūralių medžiagų, tokių, kaip bambukas ir nendrės. Papasakosiu, kaip aš įgyvendinau šią idėją. Ant valgomojo stalo patiesiau keletą bambukinių padėkliukų, svetainėje, priešais židinį, pastačiau pintą krėslą, o miegamojo langus subtiliai pridengiau nendrinėmis žaliuzėmis. Šis akcentas nuostabus tuo, kad juo papuošti namai net žiemą primena vasarišką oazę.

Tačiau Vietnamas – tai ne tik ekologiškos bambuko ir nendrių variacijos, bet ir spalvomis viliojantys paveikslai, tapyti ant šilko bei įspūdingi porceliano gaminiai. Vienu iš tokių meno kūrinių papuošti namai iš karto sužydės naujomis spalvomis, suteiks interjerui prabangos, o jeigu įsigysite tradicinį porceliano indą, jis teiks ir praktinę naudą – nes tokiuose, pagal senovines tradicijas pagamintuose induose, laikomi skysčiai neišgaruoja, o produktai nepelija.

Beieškodami egzotikos, nepamirškime, kad Vietnamas ilgai buvo kolonijine šalimi ir vakariečiai įnešė į šios šalies dizainą europiečių pamėgtą komfortą. Todėl gali būti, kad daugelio interjero detalių, reikalingų pasirinktam stiliui sukurti, nereikės toli žvalgytis. Užtenka paieškoti vieno kito masyvaus, raižyto raudonmedžio krėslo, spintos ar indaujos. Žinoma, idealu būtų antikvaras, bet jei tai ne Jūsų kišenei, tiks ir imitacija. Tiek pirmasis, tiek antrasis variantas susilies su azijietiško stiliaus aksesuarais, apie kuriuos rašėme anksčiau, ir sukurs idealų Vakarų ir Rytų tandemą.