Namų remontas naudojant tautinius motyvus

Norite atnaujinti savo namų interjerą, atlikti remontą, bet nežinote, kokiu stiliumi dekoruoti kambarius? Šį kartą noriu pasidalinti savo patirtimi, remontuojant savo namus. Kadangi man tenka daug keliauti, nusprendžiau remontuodamas savo namus pritaikyti keletą tautinių motyvų, kurie man primintų gerus įspūdžius iš aplankytų šalių ir įneštu įvairiapusiškumo į mano būsto interjerą.

Bendri patarimai, besiruošiantiems remontui

Tačiau iš pradžių noriu pateikti keletą bendrų patarimų, kurie pravers kiekvienam, suplanavusiam buto ar namo remontą:

  • Pasiruoškite keletą brėžinių, kuriuose žymėsitės sumanymus;
  • Domėkitės namų dizaino srityje besispecializuojančių interneto svetainių ir žurnalų teikiama informacija – juose galima lengvai atrasti vieną kitą idėją, kuri tiks būtent Jums. Taip pat svarbu, sklaidant tokius leidinius, atkreipti dėmesį ne tik į dizaino, bet ir į buitinius patarimus, kaip taisyklingai atlikti remontą: kaip taisyklingai klijuoti apmušalus, plyteles, kaip tvirtinti grindjuostes ir pan.;
  • Jeigu planuojate didesnius, sudėtingesnius darbus, neskubėkite ir pataupykite pinigus, kad galėtumėte nusamdyti profesionalius statybininkus;
  • Išsiaiškinkite iš anksto, ar Jūsų statybos nereikalauja specialių leidimų (jų man prireikė, kai norėjau prie namo pristatyti priestatą);
  • Jei Jūsų remontas nereikalaus pašalinių rankų ir viską apsiimsite daryti patys, nepamirškite, kad prieš pradedant darbus svarbu iš anksto nusistatyti apytikrį remonto biudžetą. Susisiekite su visų reikalingų medžiagų tiekėjais. Stenkitės netgi tos pačios prekės kainą pasitikrinti keliose statybinių prekių parduotuvėse, tada nereikės nusivilti už kurio laiko jau nusipirktą prekę pamačius pigiau.

Tautinio interjero aspektai

Išvardinau, mano akimis žiūrint, svarbiausias detales, į kurias reikia atkreipti dėmesį prieš pradedant būsto remontą, o dabar norėčiau grįžti prie tautinių motyvų. Žinoma, prieš diegdami dizaino sprendimus, turite kritiškai apžvelgti namus ir nuspręsti, kokius trūkumus norėtumėte ištaisyti. Aš visų pirma griebiausi sienų ir lubų, nes jos buvo seniai dažytos, o apmušalai kai kur nudriskę. Ištaisęs šias problemas, nukreipiau žvilgsnį į interjerą. Kaip jau sakiau – mėgstu keliauti ir manyje gyveno stiprus noras įspūdžius iš kelionių užfiksuoti ne vien nuotraukose. Norėjosi, kad skirtingos namų erdvės primintų įvairias šalis, kuriose teko pabuvoti.

Visų pirma, supratau, kad vien mano prisiminimų, apie vieną ar kitą aplankytą šalį neužteks, todėl apsiginklavau tautos paveldui skirtais leidiniais ir ėmiau plačiau domėtis man įspūdį palikusių valstybių interjero detalėmis. Jau rašiau apie Vietnamo stiliaus interjerą, apie tai skaitykite čia.

Tačiau dabar norėčiau pakalbėti bendrai apie tautinį interjerą ir jo taikymą, remontuojant namus. Kiekviena šalis turi savitą buities puošybos braižą, tačiau esama ir panašumų: drožinių elementai, tapyba, paremta natūralistiniais elementais, pvz., spintos, puoštos raižiniais ar gėlytėmis ir paukščiukais. Panaudoję vieną tokių elementų, remontuodami namus, iš karto pajausite, kad namai nušvito savitu stiliumi.

Po kelionės į tolimuosius Rytus, buvau sužavėtas šių šalių tapybos tradicija, todėl paprašiau pažįstamos dailininkės ant svetainės sienos, virš židinio nutapyti kalnų vaizdinį. Rytuose tikima, kad šio gamtos objekto atvaizdas būsto šiaurinėje pusėje neša sėkmę karjeroje, tik svarbu, kad paveiksle būtų kuo mažiau pilkos spalvos. Žinoma, nebūtina samdyti profesionalo panašiai idėjai įgyvendinti – jei turite nors mažiausių dailės gebėjimų, tokį sprendimą laisvai įgyvendinsite savo rankomis. Tereikės apsiginkluoti tinkamais dažais ir teptukais.

O mėgstantiems ryškesnes spalvas, patariu atkreipti dėmesį į Meksikos interjerą. Jame vyrauja spalvoti moliniai indai, ryškios lovatiesės. Kartais gali užtekti vos vieno kito tokio elemento ir Jūsų namai sužydės naujomis spalvomis.

Kodėl žmonės vis dažniau renkasi tautinius įvairių šalių elementus savo namų interjere? O gi todėl, kad tai – per šimtmečius patikrintos ir pasitvirtinusios puošybą bei praktiškumą sujungiančios architektūros išraiškos.

Nepamirškime savo šaknų

Tačiau aš per daug nukrypau į tolimus vandenis. Čia, Lietuvoje, mes taip pat turime unikalias ir ilgaamžes interjero puošybos tradicijas. Užtenka paminėti nertas staltiesėles, stalo takelius, medines, pasaulio medžiais puoštas kraičio skryneles ar ant stogų tvirtinamas vėtrunges. Juk visa tai glūdi mūsų kultūrinėje sąmonėje ir atspindi nesenstančias visatos taisykles (pasaulio medis, puošybai naudojami baltų ženklai). Ar pastebėjote, kokiu jaukumu spinduliuoja mūsų senelių namai? Nereikia toli keliauti, kad pasisemtumėte įkvėpimo namų puošybai – užtenka dar kartą užsukti pas močiutę į kaimą ar apsilankyti Rumšiškėse. Tiek vienur, tiek kitur rasite galybę idėjų interjero atnaujinimui.

Beje, pasirinkę tautinį namų apipavidalinimo stilių, negludinkite paviršių iki blizgesio: žaviai ir autentiškai atrodys grublėti sienų paviršiai, vieną kitą sieną galite dekoruoti senomis raudonomis plytelėmis. Svarbu ir neperlenkti lazdos, renkantis spalvinę gamą – futuristiniai metalo ir aukso atspalviai tokiame interjere netiks. Rinkitės tokias spalvas, kokias mūsų senoliai pasigamindavo patys. Aš itin rekomenduoju natūralias spalvas ne tik autentikos mėgėjams, bet ir tiems, kurie seka mada: pastaruoju metu tokia spalvinė gama vis labiau populiarėja.

Taigi aš jau išbandžiau ne vieną tautinį sprendimą. Tačiau stengiausi, kad egzotiškos detalės derėtų su natūralistinėmis, artimesnėmis lietuvio širdžiai. Taip mano namuose atsirado ir daug medinių detalių bei nertų staltiesėlių, ir autentiška iš mano senelių namų atsivežta prosenelės kraičio skrynia, kuri itin traukia dažnai į mano namus užsukančių kitataučių draugų akis. Visur gerai, bet namuose geriausia! Nepamirškime to remontuodami būstą.